Bill Graham


First elected as Member of Parliament for Toronto-Centre-Rosedale in 1993, Bill Graham served as Minister of Foreign Affairs from January 2002 until July 2004 and Minister of National Defence from July 2004 until January 2006.

In February 2006, Bill Graham was appointed leader of the Official Opposition and interim leader of the Liberal Party of Canada, positions he served until December 2006.

Prior to his election to parliament, Mr. Graham practiced law at Fasken & Calvin, specializing in civil litigation and international business transactions, and served on the board of directors of various public and private Canadian corporations. Subsequently, he taught international trade law, public international law, and the law of the European Community at the University of Toronto, Faculty of Law. He also served as director of the Centre of International Studies at the University of Toronto. Mr. Graham has been a visiting lecturer in law at McGill University and the Université de Montréal.